The Bayview has a classical romantic Georgian elegance, that illuminates any exterior with a crisp stylish presence. This 1Lt Chain Lantern is a sophisticated design constructed from Aluminium, with clear bevelled Glass, finished in black and IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Bayview |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, clear bevelled glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Width | 180 mm |
| Diameter | 180 mm |
| Fitting height | 336 mm |
| Minimum drop | 428 mm |
| Maximum drop | 1412 mm |
| Product dimensions | H: 336 mm; D: 180 mm; Drop: 4281412 mm |
| Product weight | 2.21 kg |
| Box weight | 2.73 kg |
| Box dimensions | 24 x 24 x 41 cm |
| Guarantee | 3 years |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
BL50M-BLACK
CPM9-BLACK
CPM4-BLACK
CPM5-BLACK
SHEL-SOM-CAGE-AN
BT3-M
BT7-M
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















