The Canterbury range of medium sized lanterns with typically British style window bars and elegant curves and scrolls. Manufactured from die-cast aluminium
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Canterbury |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, ripple glass |
| IP rating | IP43 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power source | Mains |
| Electrical class | Class I |
| Ceiling pan colour | Black |
| Warranty | 5 year anti-corrosion guarantee |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 380mm D: 215mm |
| Base plate dimensions | 105mm |
| Height adjustable | On installation |
| Product weight | 2.21kg |
| Box weight | 2.46kg |
| Box dimensions | 22 x 22 x 32.5cm |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-AN
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
CPM9-BLACK
CPM4-BLACK
CPM5-BLACK
BAYVIEW-8M-BK
BT3-M
BT7-M
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















