The Garden Zone Heritage Lantern range is a comprehensive range of decorative exterior lighting products that are classically designed and manufactured predominantly from cast aluminium. All products are Class 1 wired unless otherwise stated with each product individually marked with the appropriate IP rating. All of our products in the Heritage Range come in colour packaging.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 1.50 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Product family | Burford |
| Width | 168 mm |
| Product weight | 1.35 kg |
| Fitting height | 253 mm |
| Electrical class | Class I |
| Projection (depth) | 199 mm |
| Materials | Mild steel and glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 253 mm × W: 168 mm × P: 199 mm |
| Box dimensions | 21.5 × 18 × 30 cm |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
BL50M-BLACK
CPM9-BLACK
CPM4-BLACK
CPM5-BLACK
SHEL-SOM-CAGE-AN
BAYVIEW-8M-BK
BT3-M
BT7-M
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















