These classically designed products are manufactured to the highest standards and will give many years of service due to the quality solid brass materials used. Featuring a variety of styles and glass designs, these fittings are available in a mix of Polished Chrome, Polished Nickel, and Polished Brass finishes. All of the fittings are IP44 rated, and come supplied with LED G9 lamps.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Carroll |
| Finish | Polished Brass |
| Materials | Brass, Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Interior bathroom |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Electrical class | Class I |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | 1 × 3 W LED (G9) |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | G9 |
| Maximum wattage | 3 W (LED) |
| Wattage equivalent | 28 W |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED luminous flux | 300 lm |
| Colour rendering (CRI) | 80 |
| Rated life | 25,000 hours |
| Product dimensions | H 261 mm × W 139 mm × P 212 mm |
| Product weight | 1.6 kg |
| Box weight | 1.78 kg |
| Box dimensions | 45 × 29 × 28 cm |
| Backplate dimensions (W × H × Projection) | 120 mm × 120 mm × 40 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.
















