The York standard lantern range originates from the typically Old English coach lanterns of long ago and are manufactured completely from die-cast aluminium.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 1.44 kg |
| Guarantee | 5 year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | York |
| Width | 185 mm |
| Product weight | 1.3 kg |
| Diameter | 185 mm |
| Fitting height | 245 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling pan colour | Black |
| Build materials | Cast aluminium, ripple glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 245 mm, D: 185 mm |
| Box dimensions | 19 x 19 x 26 cm |
| Ceiling pan height | 30 mm |
| Ceiling pan diameter | 110 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



















