Zola is modern and minimalistic wall lantern that is IP44 rated. It has a 16.5W integrated LED light source that gives 1500 Lumens of light. The body is made of 304 grade stainless steel and is finished in Grey paint. The head is adjustable to direct the light in the favoured direction. Part of the Elstead Coastal Collection with a 15 year guarantee.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Zola |
| Finish | Grey |
| Materials | 304 stainless steel, glass |
| Diffuser material | Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Guarantee | 15 year anti-corrosion guarantee |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | 1 x 16.5W integrated LED |
| Maximum wattage | 16.5 W |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumens | 1500 lm |
| Dimmable | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | Integrated LED |
| Width | 151 mm |
| Fitting height | 81 mm |
| Projection / Depth | 232 mm |
| Product dimensions | H: 81 mm, W: 151 mm, P: 232 mm |
| Product weight | 1.8 kg |
| Box weight | 2.00 kg |
| Box dimensions | 24.5 x 14 x 8.5 cm |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.





















