The 1 Lt Holborn is a English inspired design from the Georgian era, constructed in Solid Brass with a Brushed Brass finish and clear glass. IP44 rated and offered with a Limited Lifetime Warranty.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Holborn |
| Finish | Brushed Brass |
| Materials | Solid brass, bevelled clear glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Electrical class | Class I |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Socket | E14 |
| Number of lamps | 1 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 40 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Height | 310 mm |
| Width | 130 mm |
| Diameter | 130 mm |
| Projection / Depth | 110 mm |
| Product dimensions | H 310 mm x W 130 mm x P 110 mm |
| Product weight | 2 kg |
| Box weight | 2.54 kg |
| Box dimensions | 36 x 22 x 21 cm |
| Warranty | Limited lifetime warranty |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.























