The Kinsale 6 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Kinsale |
| Finish | Black |
| Materials | Weather Resistant Polymer, Polycarbonate |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Class | Class II |
| Fitting height | 1180 mm |
| Width | 255 mm |
| Projection / depth | 255 mm |
| Product dimensions | H: 1180 mm W: 255 mm P: 255 mm |
| Box dimensions | 81 x 26 x 24 cm |
| Product weight | 2.63 kg |
| Box weight | 2.92 kg |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS289 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Guarantee | 20 year guarantee (Coastal Collection) |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.






















