Holborn is a classic ceiling flush that is IP44 rated for outdoor use. Made with solid brass and finished in Polished Chrome, this fitting has beautiful clear bevelled glass to enclose the 2 lamps inside. A perfect option for a porch or terrace. Polished Chrome finish is not lacquered.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Holborn |
| Finish | Polished Chrome |
| Materials | Solid brass, clear glass |
| Diffuser colour | Clear |
| Diffuser material | Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Electrical class | Class I |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 2 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 165 mm, D: 300 mm |
| Width | 300 mm |
| Fitting height | 165 mm |
| Product weight | 5.8 kg |
| Box dimensions | 43 x 37 x 28.5 cm |
| Box weight | 6.90 kg |
| Guarantee | Limited lifetime warranty |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.























