The Kerry 4 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.90 kg |
| Guarantee | 20 year guarantee (Coastal Collection) |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Finish | Black |
| Family | Kerry |
| Width | 205 mm |
| Product weight | 2.61 kg |
| Diameter | 205 mm |
| Fitting height | 510 mm |
| Electrical class | Class II |
| Minimum drop | 625 mm |
| Maximum drop | 730 mm |
| Ceiling pan colour | Black |
| Materials | Weather-resistant polymer, polycarbonate |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS288 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain length | 310 mm (chain) |
| Product dimensions | H: 510 mm; D: 205 mm; Drop: 625-730 mm |
| Box dimensions | 27 x 23 x 21 cm |
| Height adjustable | On installation |
| Ceiling pan height | 90 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 120 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.






















