The 2 Lt Holborn is a English inspired design from the Georgian era, constructed in Solid Brass with a Verdigris finish and clear glass. IP44 rated and offered with a Limited Lifetime Warranty.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Holborn |
| Finish | Verdigris |
| Materials | Solid brass, bevelled clear glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Safety class | Class I |
| Power source | Mains voltage |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Socket type | E14 |
| Number of lamps | 2 |
| Maximum wattage | 40 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Dimensions (H × W × D) | 310 × 255 × 110 mm |
| Product weight | 3.3 kg |
| Box weight | 3.90 kg |
| Box dimensions | 36 × 36 × 19.5 cm |
| Guarantee | Limited lifetime warranty |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.























