The Hereford collection is typically English in appearance, these unique round lanterns offer decorative elegance yet functional appeal. Manufactured in die-cast aluminium
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.16 kg |
| Guarantee | 5 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP23 |
| Suitable For | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Product Family | Hereford |
| Width | 150 mm |
| Product Weight | 1.04 kg |
| Diameter | 150 mm |
| Fitting Height | 260 mm |
| Electrical Class | Class I |
| Ceiling Pan Colour | Black |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 260 mm D: 150 mm |
| Box Dimensions | 16 x 16 x 26.5 cm |
| Ceiling Pan Height | 30 mm |
| Ceiling Pan Diameter | 110 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.





















