The Kinsale 6 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Kinsale |
| Finish | Black |
| Ceiling pan colour | Black |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Class | Class II |
| Build materials | Weather resistant polymer, polycarbonate |
| Box weight | 2.75 kg |
| Product weight | 2.48 kg |
| Width | 230 mm |
| Diameter | 230 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 120 mm |
| Ceiling pan height | 90 mm |
| Fitting height | 520 mm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Minimum drop | 635 mm |
| Maximum drop | 730 mm |
| Product dimensions | H 520 mm × D 230 mm; Drop 635730 mm |
| Box dimensions | 28 × 23 × 21 cm |
| Chain length | 310 mm chain |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare glass/shade | GS289 |
| Guarantee | 20 year guarantee (Coastal Collection) |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-M-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.























