Steel tapered column floor lamp finished in Polished Nickel. This portable includes a Dark Grey faux silk hard-backed shade. LS3012
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Ascent |
| Finish | Polished Nickel |
| Materials | Steel |
| Shade material | Faux silk, hard-backed |
| Shade colour | Dark Grey |
| Width | 460 mm |
| Fitting height | 1810 mm |
| Product dimensions | H: 1810 mm; D: 460 mm |
| Product weight | 11.7 kg |
| Box weight | 13.00 kg |
| Box dimensions | 25 x 28 x 151 cm |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Warranty | General 2 year guarantee |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BKPN
BALANCE-FL-BRPB
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.














