Two-tone floor lamp finished in White with Polished Nickel accents. This portable includes a white cylinder shade with mirror silver laminate lining. Made in England. LS259-A
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Balance |
| Finish | White, Polished Nickel |
| Materials | Steel; Polycotton shades |
| Shade material | Faux linen with silver metallic lining |
| Shade colour | White |
| Dimensions (H × W × D) | 1616 × 455 × 677 mm |
| Package dimensions | 162 × 46 × 68 cm |
| Product weight | 7.2 kg |
| Package weight | 8.00 kg |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains (plug) |
| Class | Class II |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Bulb base | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Suitable location | Indoor |
| Warranty | 2-year guarantee |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-PN
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BKPN
BALANCE-FL-BRPB
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.















