Black-painted steel tapered column floor lamp with Polished Nickel accents. This portable includes a White faux silk hard-backed shade. Made in England. LS462
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Ascent |
| Finish | Black |
| Shade colour | White |
| Shade material | Faux silk, hard-backed |
| Product dimensions | H: 1810 mm D: 460 mm |
| Height | 1810 mm |
| Width | 460 mm |
| Projection / Depth | 460 mm |
| Product weight | 11.7 kg |
| Box weight | 13.0 kg |
| Box dimensions | 25 x 28 x 151 cm |
| Materials | Steel |
| Electrical class | Class I |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug (mains) |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Suitable location | Indoor |
| Guarantee | 2 year guarantee |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-PN
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BKPN
BALANCE-FL-BRPB
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.















