Two-tone floor lamp finished in Black with Polished Nickel accents. This portable includes a white cylinder shade with silver mirror laminate lining. Made in England. LS259-A
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Balance |
| Finish | Black Polished Nickel |
| Ceiling pan colour | Black Polished Nickel |
| Shade colour | White |
| Shade material | Polycotton with silver mirror laminate lining |
| Materials | Steel, polycotton shades |
| Height | 1616 mm |
| Width | 455 mm |
| Depth (projection) | 677 mm |
| Product dimensions | H: 1616 mm; W: 455 mm; D: 677 mm |
| Box dimensions | 162 x 46 x 68 cm |
| Box weight | 9.00 kg |
| Product weight | 7 kg |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Class | Class II |
| Warranty | 2 year guarantee |
| Integrated LED | No |
| Bulbs included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of bulbs | 1 |
| Socket type | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Suitable location | Interior |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-PN
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BRPB
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
















