Two-tone floor lamp finished in Brown with Polished Brass accents. This portable includes a brown cylinder shade with gold mirror laminate lining. Made in England. LS259-B
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Balance |
| Finish | Brown Polished Brass |
| Materials | Steel; polycotton shades |
| Shade material | Faux linen with Gold metallic lining |
| Shade colour | Brown |
| Product dimensions | H: 1616 mm W: 455 mm D: 677 mm |
| Width | 455 mm |
| Height (fitting) | 1616 mm |
| Depth / Projection | 677 mm |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Electrical class | Class II |
| Product weight | 7.2 kg |
| Box weight | 8.00 kg |
| Box dimensions | 162 x 46 x 68 cm |
| Warranty | 2 year general warranty |
| Suitable location | Interior |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-PN
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BKPN
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.















