The 'Kendo' collection draws inspiration from Japanese martial arts, reflecting discipline and elegance. The lamps feature minimalist designs and clean shapes, embodying the essence of Japanese tradition. Each piece is designed to add a touch of sophistication to any space, maintaining a strong connection to Eastern culture.
SKU KENDO-WL-1-H30
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 30x8x12 / inch: 11.81""x3.15""x4.72"" |
|---|---|
| Height | 30 cm (11.81"") |
| Width | 8 cm (3.15"") |
| Depth | 12 cm (4.72"") |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 4.5W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU KENDO-WL-1-H50
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 50x8x12 / inch: 19.69""x3.15""x4.72"" |
|---|---|
| Height | 50 cm (19.69"") |
| Width | 8 cm (3.15"") |
| Depth | 12 cm (4.72"") |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 9W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU KENDO-WL-1-H70
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 70x8x12 / inch: 27.56""x3.15""x4.72"" |
|---|---|
| Height | 70 cm (27.56"") |
| Width | 8 cm (3.15"") |
| Depth | 12 cm (4.72"") |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 13W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.































