The 'Kinkairo' collection is inspired by the golden light of the setting sun, evoking warmth and serenity. The lamps in this collection feature gold finishes and soft shapes, designed to create a welcoming and intimate atmosphere. Each piece is crafted from high-quality materials, ensuring a luminous effect and elegant design.
SKU KINKAIRO-H50
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 50.6x15x8.5 / inch: 19.92""x5.91""x3.35"" |
|---|---|
| Height | 50.6 cm (19.92"") |
| Width | 15 cm (5.91"") |
| Depth | 8.5 cm (3.35"") |
Light Specifications
| Light Source | 1x Strip LED, 24V, 10W |
|---|---|
| Color Temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF (included) |
On request
| Color Temperature (CCT) | 2300K, 2700K, 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC, DALI |
SKU KINKAIRO-H60
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 60.6x20x8.5 / inch: 23.86""x7.87""x3.35"" |
|---|---|
| Height | 60.6 cm (23.86"") |
| Width | 20 cm (7.87"") |
| Depth | 8.5 cm (3.35"") |
Light Specifications
| Light Source | 1x Strip LED, 24V, 12W |
|---|---|
| Color Temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF (included) |
On request
| Color Temperature (CCT) | 2300K, 2700K, 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC, DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
































