Aura comes from the Greek and means breeze; it was the name of a mythological nymph known for her swift, agile movements similar to the wind. This deity was associated with the fresh morning air, that feeling of soft energy that leaves a trail of purity in the air. The Aura line is inspired by the idea of the wind, a vortex emblematic of its circularity in perpetual motion.
SKU AURA-D56
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x56 / inch: 3.74""x22.05"" |
|---|---|
| Diameter | 56 cm (22 in) |
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
| Total hanging height | max 300 cm (118 in) |
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 64W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver options | TRIAC - DALI |
SKU AURA-D80
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x80 / inch: 3.74""x31.5"" |
|---|---|
| Diameter | 80 cm (31.5 in) |
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
| Total hanging height | max 300 cm (118 in) |
| Canopy | 26 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 97W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver options | TRIAC - DALI |
SKU AURA-D104
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x104 / inch: 3.74""x40.94"" |
|---|---|
| Diameter | 104 cm (40.9 in) |
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
| Total hanging height | max 300 cm (118 in) |
| Canopy | 26 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 130W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver options | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















































