Chronos, god of time, inspired this series of Italian Alabaster lamps. The conical shapes of the alabaster diffusers recall stylized hourglasses marking the passage of time.
SKU CHRONOS-PE-L140
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 38.5x140 / inch: 15.15""x55.12"" |
|---|---|
| Length | 140 cm / 55.12"" |
| Height | 38.5 cm / 15.15"" |
| Total hanging height | max 300 cm / 118.11"" |
| Canopy | 10 x H2 cm / 3.94""x H0.79"" |
Light Specifications
| Light source | 10x Module LED ONOFF, 230V, 30W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
















































