Hades, god of the underworld, is commonly associated with the idea of indomitability and severity. However, few know that Hades is also worshipped as a god who, residing beneath the earth, can benefit the living by granting them the precious elements it holds, and alabaster is one of these. The clean, minimalist, and sober lines recall the characteristics of the deity who reigns over the order of the world, a thin line that divides every man's life between the before and the after.
SKU ADE-L100
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x100 / inch: 118.11""x39.37"" |
|---|
| Length | 100 cm / 39.37"" |
|---|
| Diameter | 8 cm / 3.15"" |
|---|
| Maximum pendant height | max 300 cm / 118.11"" |
|---|
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 40W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF included in canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU ADE-120
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x120 / inch: 118.11""x47.24"" |
|---|
| Length | 120 cm / 47.24"" |
|---|
| Diameter | 8 cm / 3.15"" |
|---|
| Maximum pendant height | max 300 cm / 118.11"" |
|---|
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 48.5W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF included in canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU ADE-150
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x150 / inch: 118.11""x59.06"" |
|---|
| Length | 150 cm / 59.06"" |
|---|
| Diameter | 8 cm / 3.15"" |
|---|
| Maximum pendant height | max 300 cm / 118.11"" |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 62W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF included in canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|