The 'Zen Beam' is a design object inspired by Zen philosophy, combining simplicity and balance in a simple form. Its linear structure is punctuated by spherical and cylindrical elements, evoking harmony and serenity, making it an object capable of instilling calm and contemplation in any space. Crafted from quality materials such as metal and glass, Zen Beam represents the intersection of modern aesthetics and the ancient art of balance typical of Eastern culture.
SKU ZEN-BEAM-PE-L120
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 36.5x10 / inch: 14.37""x3.94"" |
|---|---|
| Height | cm: 36.5 / inch: 14.37"" |
| Length | cm: 120 / inch: 47.24"" |
| Depth | cm: 10 / inch: 3.94"" |
| Maximum hanging height | cm: 300 / inch: 118.11"" |
| Ceiling rose | cm: 19x5x5 / inch: 7.48""x1.97""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x Strip LED, 24V, 40W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF driver included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















































