Hermes, known as the messenger of the gods, is the deity who inspired this line. A tubular element supports and connects four alabaster hemispheres; through this interplay of symmetries and correspondences, the idea of communication is conveyed, a moment of encounter between division and union. It's no coincidence that Hermes is also the god of travel and boundaries.
SKU [ERMES-PE-1-L150]
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x30x150 / inch: 118.11""x11.81""x59.06"" |
|---|---|
| Length | 150 cm / 59.06"" |
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Maximum hanging height | max 300 cm / 118.11"" |
| Ceiling rose | 15 x 5 x H.5 cm / 5.91""x1.97""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x LED modules, 200 mA, 46.8 W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF (included in ceiling rose) |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.















































