The 'Futatsu' collection focuses on the idea of duality and symmetry, exploring how two elements can harmoniously coexist. Each lamp is designed to express this duality through shapes and materials that complement each other, creating a captivating visual effect. It is a celebration of harmony and balance.
SKU FUTATSU-D56
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x56x28 / inch: 3.74""x22.07""x11.02"" |
|---|---|
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
| Width | 56 cm (22 in) |
| Depth | 28 cm (11 in) |
| Max total hanging height | max 300 cm (118 in) |
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 31W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K - 2700K - 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU FUTATSU-D80
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x80x40 / inch: 3.74""x31.5""x15.75"" |
|---|---|
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
| Width | 80 cm (31.5 in) |
| Depth | 40 cm (15.7 in) |
| Max total hanging height | max 300 cm (118 in) |
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 48.5W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K - 2700K - 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU FUTATSU-D104
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x104x52 / inch: 3.74""x40.8""x20.51"" |
|---|---|
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
| Width | 104 cm (40.9 in) |
| Depth | 52 cm (20.5 in) |
| Max total hanging height | max 300 cm (118 in) |
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 64W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K - 2700K - 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















































