The 'Efesto' collection is dedicated to the Greek god of fire and metallurgy, representing the fusion of natural elements and advanced technology. The lamp evokes the strength and passion that characterize craftsmanship, blending tradition with modern design. Each piece is crafted with care and precision, reflecting the artisans' commitment to using high-quality materials.
SKU EFESTO-DPE-H37
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 37x82.5x82.5 / inch: 14.57""x32.48""x32.48"" |
|---|---|
| Height | 37 cm / 14.57"" |
| Width | 82.5 cm / 32.48"" |
| Depth | 82.5 cm / 32.48"" |
| Total hanging height | max 300 cm / 118.11"" |
| Canopy | Diameter 25 cm x Height 5 cm / 9.84""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 89W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF driver included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K, 2700K, 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC, DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.















































