The name Demeter, goddess of flora, perfectly reflects the distinctive shape of this Italian Alabaster series. The spheres, made of pure, hand-turned alabaster, resemble fruit hanging from the branches of a hypothetical tree of light. These brilliant elements stand out between heaven and earth and symbolize the richness that only Mother Nature can offer us.
SKU DEMETRA-RPE-D90
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 5x90 / inch: 1.97""x35.43"" |
|---|---|
| Height | 5 cm (1.97"") |
| Diameter | 90 cm (35.43"") |
| Max hanging height | max 300 cm (118.11"") |
| Ceiling rose | D.15 x H.5 cm (D 5.91"" x H 1.97"") |
Light Specifications
| Light source | 10x COB LED, 30W, 200mA |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF driver included in ceiling rose |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | DALI |
See more Catalog products
HAKUYORU-PE-H30, HAKUYORU-PE-H40, HAKUYORU-PE-H50
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.















































