“Veleathri” takes its name from the ancient name of Volterra, one of the most important historical sites for alabaster extraction. This lamp is a tribute to alabaster, celebrated in its most authentic form, with raw finishes that highlight its natural, primitive beauty. The addition of refined leather details completes the design, creating an elegant contrast between the roughness of the alabaster and the softness of the leather. “Veleathri” is a piece that embodies the essence of the raw material, offering a balance between naturalness and refinement, a unique design element steeped in history.
SKU VELATHRI-SU-L150
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 150x8.1 / inch: 59.06""x3.19"" |
|---|---|
| Height | 150 cm |
| Length | 150 cm |
| Depth | 8.1 cm |
| Ceiling rose | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 57W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC-DALI |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





















































