Alabaster domes of varying diameters and tubular elements of varying widths lend dynamism to this exclusive piece, maintaining a perfect balance of style. Named Apollo after the Greek god who pulled the sun chariot, the series draws inspiration from this peculiarity; a metal structure supports a series of luminescent hemispheres.
SKU APOLLO-SU-D30
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 31x30 / inch: 12.2""x11.81"" |
|---|---|
| Height | 31 cm / 12.2"" |
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Total suspension height | max. 150 cm / 59.06"" |
| Canopy (Rosone) | D.15 x H.5 cm / D.5.91""xH.1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 2x Module LED, 200mA, 23.4W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF (included in canopy) |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | DALI |
See more Catalog products
URANO-PE-2-D60, URANO-PE-2-D80, URANO-PE-2-D120
URANO-PE-1-D120, URANO-PE-1-D60, URANO-PE-1-D80
YUBIWA-PE-4-D30, YUBIWA-PE-4-D40, YUBIWA-PE-4-D50, YUBIWA-PE-4-D64
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


































