“'Velos' in Greek means 'arrow' or 'dart,' a term that evokes a sharp, dynamic object, often associated with throwing instruments such as arrows shot from a bow, recalling the conical shape of the lighting element. The cone is a primordial and universal figure, present both in nature and in human creations. Throughout the history of art and architecture, this shape has fascinated artists and architects for its formal simplicity and symbolic power.
SKU VELOS-SU-L134
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 112x23 / inch: 44.09""x9.06"" |
|---|---|
| Height | 112 cm / 44.09"" |
| Length | 134 cm / 52.76"" |
| Depth | 23 cm / 9.06"" |
| Canopy (Rosone) | D 15 x H 5 cm / D 5.91""x H 1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x LED module, 200 mA, 46.8 W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF (included in canopy) |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | DALI |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





































