In psychology and philosophy, the circular shape of the ring (in Japanese 'yubiwa') is often interpreted as a symbol of completeness and wholeness, embodying a sense of balance and perfection. It also represents the idea of union and connection, symbolizing the continuous bond between two elements or people. Thanks to its simplicity and versatility, the ring as a circular form manages to combine aesthetics, symbolism, and functionality, reflecting fundamental aspects of everyday life and human culture.
SKU YUBIWA-PE-4-D30
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 2x30 / inch: 0.79""x11.81"" |
|---|
| Height | cm: 2 / inch: 0.79"" |
|---|
| Diameter | cm: 30 / inch: 11.81"" |
|---|
| Total suspension height | cm: max 300 / inch: 118.11"" |
|---|
| Canopy | cm: 15x5 / inch: 5.91""x1.97"" |
|---|
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 13W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF (included in canopy) |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU YUBIWA-PE-4-D40
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 2x40 / inch: 0.79""x15.75"" |
|---|
| Height | cm: 2 / inch: 0.79"" |
|---|
| Diameter | cm: 40 / inch: 15.75"" |
|---|
| Total suspension height | cm: max 300 / inch: 118.11"" |
|---|
| Canopy | cm: 20x5 / inch: 7.87""x1.97"" |
|---|
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 27.5W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF (included in canopy) |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU YUBIWA-PE-4-D50
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 2x50 / inch: 0.79""x19.69"" |
|---|
| Height | cm: 2 / inch: 0.79"" |
|---|
| Diameter | cm: 50 / inch: 19.69"" |
|---|
| Total suspension height | cm: max 300 / inch: 118.11"" |
|---|
| Canopy | cm: 20x5 / inch: 7.87""x1.97"" |
|---|
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 27.5W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF (included in canopy) |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU YUBIWA-PE-4-D64
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 2x64 / inch: 0.79""x25.2"" |
|---|
| Height | cm: 2 / inch: 0.79"" |
|---|
| Diameter | cm: 64 / inch: 25.2"" |
|---|
| Total suspension height | cm: max 300 / inch: 118.11"" |
|---|
| Canopy | cm: 20x5 / inch: 7.87""x1.97"" |
|---|
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 44W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF (included in canopy) |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|