Alabaster domes of varying diameters and tubular elements of varying widths lend dynamism to this exclusive piece, maintaining a perfect balance of style. Named Apollo after the Greek god who pulled the sun chariot, the series draws inspiration from this peculiarity; a metal structure supports a series of luminescent hemispheres.
SKU APOLLO-PE-1-L75
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 100x61 / inch: 39.37""x24.02"" |
|---|---|
| Height | 100 cm (39.37"") |
| Length | 75 cm (29.53"") |
| Depth | 61 cm (24.02"") |
| Total hanging height | 150 cm (59.06"") |
| Canopy | D.10 x H.2.5 cm (D.3.94""x H.0.98"") |
Light Specifications
| Light source | 14x Module LED ONOFF, 230V, 42W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
YUBIWA-PE-4-D30, YUBIWA-PE-4-D40, YUBIWA-PE-4-D50, YUBIWA-PE-4-D64
URANO-PE-1-D120, URANO-PE-1-D60, URANO-PE-1-D80
URANO-PE-2-D60, URANO-PE-2-D80, URANO-PE-2-D120
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















































