Ophion was the first king of the Titans and the heavens, a figure shrouded in mystery about whom little is known. His greatness has always been associated with that of his wife Eurynome, and his life was marked by this unbreakable bond. Similarly, this series is composed of horizontal and vertical lines delicately intertwined with precious alabaster spheres.
SKU OFIONE-DPE-L80
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 68.2x85 / inch: 26.85""x33.46"" |
|---|---|
| Height | 68.2 cm (26.85"") |
| Length | 80 cm (31.5"") |
| Depth | 85 cm (33.46"") |
| Total hanging height (max) | max 300 cm (118.11"") |
| Canopy | 2x D.10 x H.2 cm |
Light Specifications
| Light source | 6x G9 LED, ON/OFF, 230V |
|---|
On request
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
See more Catalog products
YUBIWA-PE-4-D30, YUBIWA-PE-4-D40, YUBIWA-PE-4-D50, YUBIWA-PE-4-D64
URANO-PE-1-D120, URANO-PE-1-D60, URANO-PE-1-D80
URANO-PE-2-D60, URANO-PE-2-D80, URANO-PE-2-D120
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















































