Hermes, known as the messenger of the gods, is the deity who inspired this line. A tubular element supports and connects four alabaster hemispheres; through this interplay of symmetries and correspondences, the idea of communication is conveyed, a moment of encounter between division and union. It's no coincidence that Hermes is also the god of travel and boundaries.
SKU ERMES-PE-2-L150
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x30x150 / inch: 118.11""x11.81""x59.06"" |
|---|---|
| Length | 150 cm / 59.06"" |
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Maximum pendant height | 300 cm / 118.11"" |
| Canopy (Rosone) | 15 x 5 x H.5 cm / 5.91""x1.97""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x Module LED, 200mA, 46.8W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
YUBIWA-PE-4-D30, YUBIWA-PE-4-D40, YUBIWA-PE-4-D50, YUBIWA-PE-4-D64
URANO-PE-1-D120, URANO-PE-1-D60, URANO-PE-1-D80
URANO-PE-2-D60, URANO-PE-2-D80, URANO-PE-2-D120
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















































