The Bayview has a classical romantic Georgian elegance, that illuminates any exterior with a crisp stylish presence. This 1Lt Chain Lantern is a sophisticated design constructed from Aluminium, with clear bevelled Glass, finished in black and IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Bayview |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, clear bevelled glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Width | 180 mm |
| Diameter | 180 mm |
| Fitting height | 336 mm |
| Minimum drop | 428 mm |
| Maximum drop | 1412 mm |
| Product dimensions | H: 336 mm; D: 180 mm; Drop: 4281412 mm |
| Product weight | 2.21 kg |
| Box weight | 2.73 kg |
| Box dimensions | 24 x 24 x 41 cm |
| Guarantee | 3 years |
Weitere Produkte aus Katalog
GZH-CKL7
GZH-FF12
CC8-S-BK
CC4-S
CC4-S-BK
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
CPM9-BLACK
CPM5-BLACK
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.
























