RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. A comprehensive range of classic aluminium lanterns in “turn of the century” style. Each product is offered with clear seeded blown glass and a rusty bronze patina. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Chicago |
| Finish | Rusty Bronze Patina |
| Materials | Steel, hand-blown glass |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Guarantee | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Electrical Class | Class I |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains |
| Integrated LED | No |
| Bulbs Included | No |
| Socket | E27 |
| Maximum Wattage | 100 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare Glass/Shade | GS205 |
| Product Weight | 3.37 kg |
| Box Weight | 3.74 kg |
| Height | 1150 mm |
| Diameter | 235 mm |
| Base Plate Diameter | 220 mm |
| Box Dimensions | 110 x 29 x 29 cm |
Weitere Produkte aus Katalog
HL7-S-PC
GZH-CKL7
GZH-FF12
CC8-S-BK
CC4-S-BK
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
BAYVIEW-8M-BK
CPM9-BLACK
CPM5-BLACK
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.


























