The 'Apadana' lamp draws inspiration from the imposing columns of Darius's Palace in ancient Persia, considered among the most majestic of antiquity. This refined piece of design recalls the elegance and grandeur of classical architecture, translating it into a modern and evocative form. 'Apadana' is distinguished by its interplay of volumes and chiaroscuro, which, while captivating, maintains a delicate and subtle impact.
SKU APADANA-WL-H28
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 28.7x15.4 / inch: 11.3""x6.06"" |
|---|---|
| Length | cm: 12 / inch: 4.72"" |
| Depth | cm: 15.4 / inch: 6.06"" |
| Height | cm: 28.7 / inch: 11.3"" |
Light Specifications
| Light source | 3x Strip LED, 24V, 12W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU APADANA-WL-H87
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 87.2x16 / inch: 34.33""x6.3"" |
|---|---|
| Length | cm: 12 / inch: 4.72"" |
| Depth | cm: 16 / inch: 6.3"" |
| Height | cm: 87.2 / inch: 34.33"" |
Light Specifications
| Light source | 3x Strip LED, 24V, 38.5W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.

































