Aura comes from the Greek and means breeze; it was the name of a mythological nymph known for her swift, agile movements similar to the wind. This deity was associated with the fresh morning air, that feeling of soft energy that leaves a trail of purity in the air. The Aura line is inspired by the idea of the wind, a vortex emblematic of its circularity in perpetual motion.
SKU AURA-D56
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x56 / inch: 3.74""x22.05"" |
|---|
| Diameter | 56 cm (22 in) |
|---|
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
|---|
| Total hanging height | max 300 cm (118 in) |
|---|
| Canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 64W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF included in canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver options | TRIAC - DALI |
|---|
SKU AURA-D80
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x80 / inch: 3.74""x31.5"" |
|---|
| Diameter | 80 cm (31.5 in) |
|---|
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
|---|
| Total hanging height | max 300 cm (118 in) |
|---|
| Canopy | 26 x 5 x H.5 cm |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 97W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF included in canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver options | TRIAC - DALI |
|---|
SKU AURA-D104
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 9.5x104 / inch: 3.74""x40.94"" |
|---|
| Diameter | 104 cm (40.9 in) |
|---|
| Height | 9.5 cm (3.7 in) |
|---|
| Total hanging height | max 300 cm (118 in) |
|---|
| Canopy | 26 x 5 x H.5 cm |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 130W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ON/OFF included in canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver options | TRIAC - DALI |
|---|