Hermes, known as the messenger of the gods, is the deity who inspired this line. A tubular element supports and connects four alabaster hemispheres; through this interplay of symmetries and correspondences, the idea of communication is conveyed, a moment of encounter between division and union. It's no coincidence that Hermes is also the god of travel and boundaries.
SKU [ERMES-PE-1-L150]
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x30x150 / inch: 118.11""x11.81""x59.06"" |
|---|---|
| Length | 150 cm / 59.06"" |
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Maximum hanging height | max 300 cm / 118.11"" |
| Ceiling rose | 15 x 5 x H.5 cm / 5.91""x1.97""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x LED modules, 200 mA, 46.8 W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF (included in ceiling rose) |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.















































