The 'Zen Beam' is a design object inspired by Zen philosophy, combining simplicity and balance in a simple form. Its linear structure is punctuated by spherical and cylindrical elements, evoking harmony and serenity, making it an object capable of instilling calm and contemplation in any space. Crafted from quality materials such as metal and glass, Zen Beam represents the intersection of modern aesthetics and the ancient art of balance typical of Eastern culture.
SKU ZEN-BEAM-PE-L120
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 36.5x10 / inch: 14.37""x3.94"" |
|---|---|
| Height | cm: 36.5 / inch: 14.37"" |
| Length | cm: 120 / inch: 47.24"" |
| Depth | cm: 10 / inch: 3.94"" |
| Maximum hanging height | cm: 300 / inch: 118.11"" |
| Ceiling rose | cm: 19x5x5 / inch: 7.48""x1.97""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x Strip LED, 24V, 40W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF driver included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.






















































