The 'Efesto' collection is dedicated to the Greek god of fire and metallurgy, representing the fusion of natural elements and advanced technology. The lamp evokes the strength and passion that characterize craftsmanship, blending tradition with modern design. Each piece is crafted with care and precision, reflecting the artisans' commitment to using high-quality materials.
SKU EFESTO-PE-L62
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 10.5x62.5x62.5 / inch: 4.13""x24.61""x24.61"" |
|---|---|
| Width | 62.5 cm |
| Depth | 62.5 cm |
| Height | 10.5 cm |
| Max total suspension height | max 300 cm |
| Canopy | D.20 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 37.5W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU EFESTO-PE-L82
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 10.5x82.5x82.5 / inch: 4.13""x32.48""x32.48"" |
|---|---|
| Width | 82.5 cm |
| Depth | 82.5 cm |
| Height | 10.5 cm |
| Max total suspension height | max 300 cm |
| Canopy | D.20 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 52W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.

















































