“Veleathri” takes its name from the ancient name of Volterra, one of the most important historical sites for alabaster extraction. This lamp is a tribute to alabaster, celebrated in its most authentic form, with raw finishes that highlight its natural, primitive beauty. The addition of refined leather details completes the design, creating an elegant contrast between the roughness of the alabaster and the softness of the leather. “Veleathri” is a piece that embodies the essence of the raw material, offering a balance between naturalness and refinement, a unique design element steeped in history.
SKU VELATHRI-SU-L150
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 150x8.1 / inch: 59.06""x3.19"" |
|---|---|
| Height | 150 cm |
| Length | 150 cm |
| Depth | 8.1 cm |
| Ceiling rose | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 57W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC-DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.





















































