The Garden Zone Heritage Lantern range is a comprehensive range of decorative exterior lighting products that are classically designed and manufactured predominantly from cast aluminium. All products are Class 1 wired unless otherwise stated with each product individually marked with the appropriate IP rating. All of our products in the Heritage Range come in colour packaging.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.90 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Malvern |
| Width | 92 mm |
| Product weight | 0.81 kg |
| Fitting height | 230 mm |
| Class | Class I |
| Projection / depth | 129 mm |
| Build materials | Cast aluminium |
| Rated life | 25,000 hours |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | 2 x 8 W LED GU10 |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumen output | 560 lm |
| Maximum wattage | 8 W (LED) |
| Number of lamps | 2 |
| Socket | GU10 |
| Wattage equivalent | 50 W equivalent |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 230 mm; W: 92 mm; P: 129 mm |
| Box dimensions | 24 x 14 x 10 cm |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.






















