Philadelphia has distinctive classic details that feature in this complete series of “period” lanterns. The range has a champagne tinted blown glass, an Old Bronze Patina finish and is IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.70 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Old Bronze |
| Family | Philadelphia |
| Width | 190 mm |
| Product weight | 2.43 kg |
| Diameter | 190 mm |
| Fitting height | 380 mm |
| Electrical class | Class I |
| Minimum drop | 540 mm |
| Maximum drop | 1,540 mm |
| Ceiling pan colour | Old Bronze |
| Build materials | Cast aluminium, champagne-tinted glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS211 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 1,590 mm chain |
| Product dimensions | H: 380 mm; D: 190 mm; Drop: 5401,540 mm |
| Box dimensions | 46 x 46 x 40 cm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
Weitere Produkte aus Katalog
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH4-M-OB
HL7-S-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.























