Valencia Grande is a full outdoor collection from Norlys. Constructed from Die-Cast aluminium and black powder coated finish it is guaranteed for 5 years with no coastal exclusion zone. IP54 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Valencia Grande |
| Finish | Black |
| Materials | Powder coated die-cast aluminium, polycarbonate |
| Dimensions | H: 790 mm, W: 320 mm, P: 470 mm |
| Product weight | 3.6 kg |
| Box weight | 4.00 kg |
| Box dimensions | 55 × 43 × 28 cm |
| Electrical class | Class II |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Integrated LED | Yes |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare glass/shade | GS124 |
| Warranty | 5 year warranty against severe corrosion |
Weitere Produkte aus Katalog
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
GZH-CKL7
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



























