Wilmslow lamp post lantern (head only) is an elegant Victorian style lamp suitable for both domestic and commercial environments. It is made predominantly of cast aluminium. Supplied in Black finish with clear glass panels. IP23 rated and made in the UK. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 9.95 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP23 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Wilmslow |
| Width | 385 mm |
| Product Weight | 8.96 kg |
| Fitting Height | 825 mm |
| Class | Class I |
| Build Materials | Cast aluminium, steel, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 825 mm; D: 385 mm |
| Box Dimensions | 63 x 42 x 40 cm |
Weitere Produkte aus Katalog
VG1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
GZH-CKL7
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



























