Philadelphia has distinctive classic details that feature in this complete series of “period” lanterns. The range has a champagne tinted blown glass, an Old Bronze Patina finish and is IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 3.90 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Old Bronze |
| Product family | Philadelphia |
| Width | 190 mm |
| Product weight | 3.51 kg |
| Diameter | 190 mm |
| Fitting height | 1165 mm |
| Electrical class | Class I |
| Materials | Cast aluminium, champagne-tinted glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS211 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 1165 mm; D: 190 mm |
| Box dimensions | 25 x 22 x 110 cm |
| Base plate dimensions | 220 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
HL7-S-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.























