The Parish lantern collection offer a blend of minimal, elegant styling with fine attention to detail and quality. Manufactured in the UK from die-cast aluminium and glass, they are offered in a Black powder-coated finish. Guaranteed for 10 years. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 3.22 kg |
| Guarantee | 10 year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Black |
| Family | Parish |
| Width | 230 mm |
| Product weight | 2.9 kg |
| Diameter | 230 mm |
| Fitting height | 1040 mm |
| Electrical class | Class I |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H 1040 mm, D 230 mm |
| Box dimensions | 91 x 24 x 23 cm |
| Base plate dimensions | 120 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.
























