- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Pendants & Suspension Lights
- Elstead Lighting / Pendant Lights / Alderley 1lt Pendant - Vintage Bronze
Elstead Lighting / Pendant Lights / Alderley 1lt Pendant - Vintage Bronze
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Bringing a modern simplicity to Tiffany Style art glass lighting, the Alderley family is characterised by precise straight lines and a refined colour palette. When lit, the blue panels take on a gorgeous aqua tone and the textured panels simply sparkle. The metal components in these products are finished with a rich Vintage Bronze and feature classic art deco styling. This model features has a pull cord to switch on and off.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Alderley |
| Finish | Vintage Bronze |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Product weight | 2.8 kg |
| Box weight | 3.8 kg |
| Box dimensions | 45 × 45 × 27.5 cm |
| Product dimensions | H 233 mm × D 380 mm; Drop 3281828 mm |
| Diameter | 380 mm |
| Projection / Depth | 380 mm |
| Fitting height | 233 mm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Minimum drop | 328 mm |
| Maximum drop | 1828 mm |
| Class | Class I |
| Build materials | Steel, art glass |
| Ceiling pan colour | Bronze |
| Shade material | Art glass |
| Shade colour | Mixed colours |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Chain length | 1500 mm |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DBV7
excl. VAT
Willowlamp / Island Lighting / Long Lantern Ø150
Willowlamp / Pendants & Suspension Lights / Lantern Ø400
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1005
excl. VAT
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1606
excl. VAT
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1061
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1112
excl. VAT
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994 F
excl. VAT
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994
excl. VAT
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Brass & Venetian glass 19949.0
excl. VAT
Willowlamp / Chandeliers / Spiral Nebula Ø1000
Willowlamp / Chandeliers / Moonflower Ø1000 Suspended
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Patio 1356 T
excl. VAT
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton
excl. VAT
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton Eliptic
excl. VAT
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Arctic Halo 30″ Round 878140
excl. VAT
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Delphi 33.5″ Round 893240
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 602CD
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 603CD
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 801 CD
excl. VAT
Fabbian / Pendants & Suspension Lights / Vicky D69 E03
excl. VAT
Fabbian / Spot Lighting / Cubetto D28 3 Lights GU10
excl. VAT
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ura composition UR04-3
excl. VAT
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ballet BA04-3
excl. VAT
Willowlamp / Chandelier / Fuschia Ø700 Suspended
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Casted Bronze 20000.0
excl. VAT
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Casted Bronze & Brass 18833.0
excl. VAT
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Casted Bronze & Crystal 20130.0
excl. VAT
Baccarat / Ceiling Lamp / Mille Nuits Gold
Glass & Glass Murano / Suspension Lights / Fresco ART. 996/P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 2 / S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART 3600/S3 & S4
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART. 3600/S5
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1510/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1520/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1521/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1522/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1531/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 1/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 3/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 4/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 520/S
excl. VAT
Luxxu / Chandeliers / Majestic
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 560F/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 590F/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 4 / S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 5 / S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Sciabole 2 ART. 1820/S
excl. VAT
Estro / Pendants & Suspension Lights / Shaula M149
excl. VAT
Estro / Pendants & Suspension Lights / Enola M315/M316
excl. VAT
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


































































